Aktualności

Z czego wykonane są sprężyny?

Sprężyna - wykonanie sprężyny metalowej

Sprężyna, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem sprężystym wykorzystywanym przy budowie różnego rodzaju maszyn. Jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia, a jednocześnie dość giętka, dzięki czemu pełni funkcję łącznika w połączeniach sprężystych. Jej konstrukcja pozwala także na łagodzenie nacisków czy akumulowanie energii. Obecnie produkuje się wiele rodzajów sprężyn. Ze względu na sposób obciążenia dzielimy je na: skręcane, zginane, ściskane i rozciągane. W zależności od ich przeznaczenia wyróżniamy m.in. sprężyny dociskowe, krążkowe, płaskie, spiralne czy śrubowe. W dalszej części tekstu opowiemy nieco więcej o samym procesie produkcji sprężyn. Zapraszamy do lektury!

Produkcja sprężyn

Z powodu wykorzystywania sprężyn w budowie maszyn, są one poddawane naprawdę dużym obciążeniom. Ponadto towarzyszą im bardzo wysokie temperatury. Nic więc dziwnego, że do ich wykonania stosuje się materiały wykazujące wysoką odporność na takie warunki. Podczas produkcji sprężyn korzysta się więc przede wszystkim ze zwojów drutów stożkowych, a także cylindrycznych i okrągłych. Często spotykanym podczas produkcji sprężyn materiałem są również taśmy stalowe lub pręty. Z oczywistych względów preferuje się korzystanie ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. W celu poprawienia właściwości materiału można również poddać go obróbce cieplnej. Tego rodzaju zabieg pozwala uzyskać producentowi jeszcze lepszą strukturę sprężyny. Warto zaznaczyć, że w przypadku produkcji na gorąco używa się zazwyczaj prętów, natomiast produkcja sprężyn z drutów odbywa się na zimno.

Produkcja sprężyn o szerokim zakresie zastosowania

Dobrze wykonane elementy sprawdzą się w maszynach różnego rodzaju. W zależności od rodzaju produkowanej sprężyny, a także jej wymiarów i szczegółowych właściwości można wykorzystać je w zasadzie w każdym typie przemysłu. Mniejsze elementy przydadzą się m.in. w przemyśle spożywczym czy przy produkcji niewielkich mebli. Większe sprężyny o najlepszych parametrach stosuje się np. w branży energetycznej lub górniczej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, zostało skonstruowanych przy pomocy elementów sprężystych. Ich wytrzymałość i przede wszystkim odkształcalność silnie wpływają na jakość sprzętu codziennego użytku. Jak zatem widzisz, zakres zastosowania jest naprawdę bardzo szeroki i w każdym przypadku dany element ma niebagatelne znaczenie.

Produkcja i regeneracja siłowników – Zobacz naszą ofertę!

Sprężyny metalowe