Aktualności

Co to jest hydraulika siłowa i gdzie ma zastosowanie?

regeneracja siłowników hydrotop

Rozwój przemysłu warunkowany jest przez wiele czynników. Bardzo ważnym uwarunkowaniem postępu jest użycie specjalistycznych maszyn do realizacji różnorodnych prac, jak na przykład produkcja, prace budowlane, wydobywcze, porządkowe oraz wiele innych. W maszynach używany jest szereg technologii – jedną z kluczowych jest hydraulika siłowa.

Hydraulika siłowa – niezbędne informacje

Hydraulika siłowa zapewnia urządzenia dostarczające energii do wykonywania zadań przez maszyny przemysłowe i nie tylko. System hydrauliki siłowej to grupa części połączonych ze sobą w układ zamknięty. W trakcie pracy hydrauliki następuje przekazywanie oraz sterowanie energią z wykorzystaniem cieczy. Działanie układów oparte jest na wykorzystaniu przepływu cieczy pod ciśnieniem, które jest wymuszane przez urządzenia i w pełni kontrolowane, co daje duże możliwości sterowania.

Pompa hydrauliczna wymusza ruch cieczy, co wytwarza energię przejmowaną przez siłownik hydrauliczny (ewentualnie cylindry hydrauliczne), który z kolej wprawia w ruch maszyny poprzez zamianę energii cieczy na ruch prostoliniowy lub obrotowy (silniki hydrauliczne). Hydraulika siłowa jest jednym z kluczowych i niezbędnych mechanizmów, który warunkuje działanie wielu maszyn przemysłowych i budowlanych.

Elementy układu hydrauliki siłowej

Układy hydrauliki siłowej składają się z wielu istotnych elementów. Każdy komponent spełnia ważną rolę w systemie. Do wydajnego działania mechanizmu wszystkie części układu muszą być precyzyjnie dobrane i w pełni sprawne. Na hydraulikę siłową składają się następujące elementy:

  • Siłowniki hydrauliczne – bardzo ważna część układu hydraulicznego odpowiadająca za wprawiania tłoka w ruch poprzez odbieranie energii z wtłaczanej pod ciśnieniem cieczy,
  • Przewody hydrauliczne – specjalnie zaprojektowane i wykonane z odpowiednich materiałów węże, które zapewniają transport cieczy w układzie hydraulicznym. Przewody dostępne są w różnych wariantach, dobierane w zależności od potrzeb danego mechanizmu,
  • Pompy hydrauliczne, zawory i rozdzielacze – elementy hydrauliki siłowej odpowiedzialne za wprawianie cieczy w ruch (pompy), oraz sterowanie przepływem cieczy (zawory i rozdzielacze).
  • Akumulatory hydrauliczne – zbiorniki ciśnieniowe, w których magazynowana jest ciecz robocza pod wysokim ciśnieniem. Hydroakumulatory zapewniają zasilanie w maszynach hydraulicznych oraz innych urządzeniach przemysłowych wymagających tego typu energii,
  • Rury precyzyjne – wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach mobilnych. Dobór rur precyzyjnych zależny jest od wymaganego przez urządzenia ciśnienia roboczego. Zróżnicowane są one pod względem grubości ścianek oraz średnicy (od 4 mm do 50 mm),
  • Węże specjalistyczne – przewody o bardzo dużej wytrzymałości oraz elastyczności. Wykorzystywane być mogą do transportu różnego rodzaju cieczy, pary, a także materiałów trących pod dużym ciśnieniem,
  • Filtry, oleje – filtry hydrauliczne odpowiadają za oczyszczanie cieczy roboczej z różnego rodzaju zanieczyszczeń, natomiast oleje to nic innego jak ciecz robocza niezbędna w wytwarzaniu energii w hydraulice siłowej,
  • Zakuwanie węży hydraulicznych – niezwykle istotny proces montażu końcówek na wężach hydraulicznych gwarantujący szczelność, a co za tym idzie wydajność układu. Prawidłowe zakupcie zapewnia także odporność na najwyższe ciśnienie.

regeneracja siłowników hydrotop

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa jest niezwykle wydajna oraz wszechstronna. Układy hydrauliczne są wygodne w sterowaniu, pozwalają na szybką reakcję w trakcie pracy oraz bardzo precyzyjne wykonywanie zadań. Wykorzystując siłowniki hydrauliczne zyskuje się możliwość osiągania szerokiego spektrum sił potrzebnych do pracy – od kilku gramów do nawet kilku tysięcy ton!

Ten szereg zalet powoduje, że hydraulika siłowa stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu. Układy znajdują zastosowanie w przemyśle górniczym, budowlanym, rolniczym oraz wielu innych. Hydraulika niezbędna jest także w lotnictwie oraz motoryzacji. Systemy hydrauliki siłowej często wybierane są zamiast układów mechanicznych lub elektrycznych.

Profesjonalna produkcja oraz kompleksowy serwis urządzeń i akcesoriów hydrauliki siłowej

Układ hydrauliczny wymaga doskonałej jakości elementów. Producentem niezbędnych części systemów hydraulicznych jest firma Hydrotop. W ofercie firmy znajdują się wydajne siłowniki hydrauliczne, przewody hydrauliczne, zawory, pompy, rozdzielacze, akumulatory hydrauliczne, rury precyzyjne, węże specjalistyczne, filtry, oleje, osuszacze membranowe, siłowniki pneumatyczne oraz złącza wtykowe.

Firma zajmuje się także profesjonalnym zakuwaniem węży hydraulicznych. W usługi przedsiębiorstwa wchodzi także regeneracja siłowników (układów) oraz pełne serwisowanie wraz z naprawą. Hydrotop to idealny partner w dostarczaniu najlepszych rozwiązań oraz w obsłudze hydrauliki siłowej.